Résumé of the Qualification trial of 26-27 Jun (Meerhout)
The last trial for the EC18 in the Czech republic was a thriller!!
res: - Johan Blocks with Mirk
Congratulations and success in August !!
Info Challengers Cup 2018 Binderveld
Challengers Cup Binderveld
( Saturday 04/08 and Sunday 05/08 ) UPDATED
Trial for practice Cl 1, Cl 2 et Cl 3
Location: Near the Hoevestraat 67 in Binderveld / Nieuwerkerken
Camping possibility but no electricity.
Caterig is foreseen.
Registration fee : ( to be paid at location)
Member FSB CL 1: 10 euro (not-members FSB: 12,50 euro)
Member FSB CL 2: 12,50 euro (not-members FSB: 15 euro)
Member FSB CL 3: 15 euro (not-members FSB : 17,50 euro)
Registration is open from now (Monday 25 June).
Priority for registraiton to the members of FSB during the first week.
Registration through the FSB Site ( www.schapendrijven.be )
Organisation: www.workingsheepdogslimburg.be
Registration will be closed on sunday 15 July at 24.00 Hr.
Maximum 60 runs a day.
The ISDS Badges arrived
We got the ISDS badges for 2018. Members can collect them through a member of the board.
Starting list Qualification EC18 during Meerhout trial 23-24 June (NEW VERSION)
please find the starting list in a new version (16 June 2018)
MEERHOUTTRIAL | 23-24 June 2018 |
| ||||||||
Haverdonkseweg 46 te Meerhout. | i.s.m. | |||||||||
Briefing 8.30u . Start wedstrijd 9u | FSB | |||||||||
gsm: | +32(0)497 43 57 09 | |||||||||
Saturday | Sunday | |||||||||
1 | Guy Van Cutsem | Spot | 9u | 36 | ||||||
2 | Robert Meyers | Mac | 12 | 24 | ||||||
3 | Antoine Cools | Usk | 24 | 12 | ||||||
4 | Paul Reynders | Mosh | 36 | 17u | ||||||
5 | Marc Van Der Meeren | Kila | 48 | 48 | ||||||
6 | Guy Van Cutsem | Kep | 10u | 36 | ||||||
7 | Ann Verhulst | Quinn | 12 | 24 | ||||||
8 | Hilde De Waerhert | Gaz / Roy | 24 | 12 | ||||||
9 | Marcel Peeters | Ghlen | 36 | 16u | ||||||
10 | Eliane Verboven | Ellis | 48 | 48 | ||||||
11 | Johan Blockx | Mirk | 11u | 36 | ||||||
12 | Chris Caerts | Mac | 12 | 24 | ||||||
13 | Jef Vanlaer | Pam | 24 | 12 | ||||||
14 | Marcel Peeters | Sweep | 36 | 15u | ||||||
15 | Eliane Verboven | Mona | 48 | 48 | ||||||
16 | Johan Blockx | Meg | 12u | 36 | ||||||
17 | Chris Caerts | Pero | 12 | 24 | ||||||
18 | Paul Wellemans | Olly | 24 | 12 | ||||||
19 | Marcel Peeters | Lyn | 36 | 14u | ||||||
20 | Paul Van Hoof | Zeb | 48 | 48 | ||||||
21 | Marc Boudt | Skipper | 13u | 36 | ||||||
22 | Jacqueline Galand | Jazz | 12 | 24 | ||||||
23 | Paul Wellemans | Lenz | 24 | 12 | ||||||
24 | Ines Broes | Moss | 36 | 13u | ||||||
25 | Rudi Colin | Denwyn Spyke | 48 | 48 | ||||||
26 | Francis Krauth | Obiwan | 14u | 36 | ||||||
27 | Marc Boudt | Rob | 12 | 24 | ||||||
28 | Jacqueline Galand | Neal | 24 | 12 | ||||||
29 | Ronald De Beukelaer | Mel | 36 | 12u | ||||||
30 | Rudi Colin | Jim | 48 | 48 | ||||||
31 | Stephan Lamm | Fly | 15u | 36 | ||||||
32 | Nicolas Annaloro | Pearl | 12 | 24 | ||||||
33 | Johny Dugardijn | jack | 24 | 12 | ||||||
34 | Marc Boudt | Arrow | 36 | 11u | ||||||
35 | Eugeen Kennes | Jed | 48 | 48 | ||||||
36 | Stephan Lamm | Meg | 16u | 36 | ||||||
37 | Nicolas Annaloro | Judy | 12 | 24 | ||||||
38 | Cordula Happe- Neubert | Ice | 24 | 12 | ||||||
39 | Ria Vrolijk | Sam | niet | 10u | ||||||
40 | Alain Cools | Jerry | 48 | 48 | ||||||
41 | Stephan Lamm | Kate | 17u | 36 | ||||||
42 | Roger Franssen | Zohra | 12 | 24 | ||||||
43 | Cordula Happe- Neubert | Gem | 24 | 12 | ||||||
44 | Ria Vrolijk | Jock | niet | 9u |
Qualification trial for Continental 2018 (23-24 Jun)
Chris Caerts and his team will organize together with the FSB on 23-24 June 2018 the fourth and last qualification weekend for the European Continental championship in the Czech republic.
Location: The trial of 23-24 juni will take place in Haverdonkseweg 46 , Meerhout.
Briefing 830h . Start competition 9h
The trial will be run with "Kempische heideschapen" on a quite challenging field.
Jury are Ross and Arran Games from Wales . The participants will have this year again the opportunity to win beautifull prices.
The trial will be exciting until the latest run that can decide who the last member of the team will be. We wish everybody a lot of success.
Registration via site Registration.
Priority will be given during the first week to the FSB members that are belgian residents.
Results essene trial available
The results of the KC 2018 part 1 final from the Essene trial are made available.
Results KC final with 8 competition days
Starting List Essene trial (Final Kingscup)
Starting list Essenetrial 2018 CLASS 1 | |||
Sat 9 & Sun 10 June | |||
Jury: Eliane Verboven course director: Pascal Avoux: 0478/599423 | |||
Briefing: Sat 09:15 Sun 09:15 | |||
Handler | Dog | Saturday | Sunday |
Gino Van Eeckhoudt | Lynn | 9:30:00 | 12:04:00 |
Tineke Eeckhout | Jim | 9:37:00 | 11:57:00 |
Andre De Lombaert | Bel | 9:44:00 | 11:50:00 |
De Braekeleer Guido | Matz | 9:51:00 | |
Els Lyphout | LB Leffe | 9:58:00 | 11:43:00 |
Katrien Van Den Berge | Tess | 10:05:00 | 11:36:00 |
Bart Buyle | Pedro | 10:12:00 | 11:29:00 |
Greet Neirinckx | Flick | 10:19:00 | 11:22:00 |
Els Lyphout | Glen | 10:26:00 | 11:15:00 |
Gino Van Eeckhoudt | Ness | 10:33:00 | 11:08:00 |
Lus Vercruysse | Mo | 10:40:00 | |
André Ramaekers | Gizmo | 10:47:00 | 11:01:00 |
Kristel Van Schaverbeke | Torr | 10:54:00 | |
Els Lyphout | Roca Marie | 11:01:00 | 10:54:00 |
Brigitte Doye | Lily | 11:08:00 | 10:47:00 |
Lus Vercruysse | Cap | 11:15:00 | |
Joris Broes | Kate | 11:22:00 | 10:40:00 |
Harry Janssens | Zora | 11:29:00 | 10:33:00 |
Philippe Dumoulin | Jet | 11:36:00 | 10:26:00 |
Muriel Vansimaeys | Lou | 11:43:00 | 10:19:00 |
Raf Dewinter | Maeglin Luke | 11:50:00 | 10:12:00 |
Jessica Wiemans | Lad | 10:05:00 | |
Ignace De Cock | Jill | 9:58:00 | |
Sofie Strauven | Jake | 9:51:00 | |
Eddy Kestemont | Nell | 11:57:00 | 9:44:00 |
Philippe Dumoulin | Todd | 12:04:00 | 9:37:00 |
Jacqueline Van Dam | Eimear | 12:11:00 | 9:30:00 |
Frank Lotens | Keda | 12:18:00 | |
Starting list Essenetrial 2018 Sat 9 & Sun 10 June CLASS 2 | ||||
Jury: Eliane Verboven course director: Pascal Avoux: 0478/599423 | ||||
briefing | ||||
Briefing: Saturday 13:05:00 Sunday 12:50:00 | ||||
Handler | Dog | Saturday | Sunday | |
Arjan Venema | Link | 13:18:00 | 17:25:00 | |
Katharine Wheeler | Bob | 13:27:00 | 17:16:00 | |
Nele Van Meulenbeke | Jack | 13:36:00 | 17:07:00 | |
Pascal Avoux | Spot | 13:45:00 | 16:58:00 | |
Kristel Desmet | Ziko | 13:54:00 | 16:49:00 | |
Gino Van Eeckhoudt | Blue | 14:03:00 | 16:40:00 | |
Nathalie De Spa | Dot | 14:12:00 | 16:31:00 | |
Guy Van Cutsem | Sem | 14:21:00 | 16:22:00 | |
Bea Appeltans | Lynn | 14:30:00 | 16:13:00 | |
Gerard Kokkedee | Liv | 14:39:00 | 16:04:00 | |
Nathalie De Spa | Big Ben | 14:48:00 | 15:55:00 | |
Hans Kievit | Mist | 14:57:00 | 15:46:00 | |
Frank Gommers | Lotje | 15:06:00 | 15:37:00 | |
Guy Van Cutsem | Spot | 15:15:00 | 15:28:00 | |
Alain Cools | Jerry | 15:24:00 | 15:19:00 | |
Freddy Staelens | Jake | 15:33:00 | 15:10:00 | |
Gerard Kokkedee | Cap | 15:42:00 | 15:01:00 | |
Jacqueline Galand | Cap | 15:51:00 | 14:52:00 | |
Rudi Collin | Jim | 16:00:00 | 14:43:00 | |
Steven Janssens | Nseb | 16:09:00 | 14:34:00 | |
Freddy Staelens | Jim | 16:18:00 | 14:25:00 | |
Carina Van Meerbeek | Kite | 16:27:00 | 14:16:00 | |
Sander Wiemans | Newton Bob | 14:07:00 | ||
Jan Croimans | Maggie | 13:58:00 | ||
Chris De Wilde | Nina | 16:36:00 | ||
Johny Dugardijn | moss | 16:45:00 | 13:49:00 | |
Rudi Collin | Denwyn Spyke | 16:54:00 | 13:40:00 | |
Sandra Nowak | Madoc | 17:03:00 | 13:31:00 | |
Francis Kraut | Obi | 17:12:00 | 13:22:00 | |
Marc Van Der Meeren | Maefi | 17:21:00 | 13:13:00 | |
Ben De Kerf | Ziva | 17:30:00 | 13:04:00 | |
Duration Run 00:09:00 | ||||